Izveidot komandu, kas īsā laika posmā spēj sasniegt augsta līmeņa sniegumu ir ļoti vienkārši, ja organizācijas rīcībā ir profesionāli cilvēki, ar pareizo attieksmi un komandai jāstrādā plecu pie pleca salīdzinoši īsu laiku. Realitātē, organizāciju rīcībā ir tādi cilvēki, kādi ir, un strādāt plecu pie pleca nākas nevis īsu laiku, bet pastāvīgi. Kāpēc HPT? Uzskaitīsim vien dažus akadēmiski pierādītus faktus:
Šoreiz runa nav ne par organizācijas kolektīvu, ne par klasisko komandu. Priekšplānā tiek izvirzīts vairāk kā 6 gadus ilgs darbs, pētījumu analīze un praktiskie eksperimenti, lai parādīto soli pa solim, kā strādā HPT līmeņa komandas un vadītāji. Šobrīd par to tiek veidota jau grāmata, bet kamēr tā ir tapšanas stadijā, komandām jau ir dota iespēja nepieciešamo algoritmu apgūt un ieviest darba ikdienā.
Mēs jau šobrīd atrodamies uz ceļa, kad tehnoloģijas un mākslīgais intelekts pamazām “izspiež” no aprites ierasto standarta komandu. Neatkarīgi no tā, vai jūs vēlaties, lai jaunās izmaiņas skar jūsu komandu, jeb nē, tās izmaiņas būs ar 200% garantiju. Tam ir trīs galvenie iemesli, kas tuvākajos gados nostiprinās savu pozīciju vēl pārliecinošāk:
Varētu domāt, ka drīz komandas vispār vairs nepastāvēs? Pastāvēs un vismaz vēl padsmit gadus! Tam galvenokārt ir divi citi iemesli:
Tātad uz palikšanu ir tikai divu veidu komandas. Pirmās darīs darbu, kur nav vērts investēt līdzekļus tehnoloģijās, jo tie neatmaksāsies (ne pati pateicīgākā darba vide un šo cilvēku grupas patiesībā būs grūti saukt par komandām). Un otrs līmenis – komandas kas konkurēs ar tehnoloģijām. Šīm komandām būs jāstrādā High Performance Team līmenī, lai attaisnotu savas pastāvēšanas iemeslus.
Diezgan regulāri saņemam pieprasījumus no organizāciju HR ar lūgumu pasniegt dažādus tematus, kā piemēram, komunikāciju, deleģēšanu, iniciatīvu veicinošus instrumentus u.tml. Tomēr vairumā gadījumu tas ir diezgan bezjēdzīgi, ja situācija netiek skatīta kompleksi. Mazāk kā 1/4 gadījumu cilvēki tiešām kaut ko būtisku nezina par konkrēto tematu, daudz biežāk problēma slēpjas kaut kur dziļāk. Piemēram, var organizēt komunikācijas programmu, lai uzlabotu komunikāciju, bet kas ir galvenais iemesls, kāpēc ir izaicinājumi komunikācijā? Vai darbinieki tiešām neprot, jeb... nevēlas, baidās, pietrūkst skaidrības par informācijas prioritātēm, izveidota nepareiza informācijas plūsmas struktūra, u.t.t. Šī iemesla pēc vairumā gadījumu programma tiek veidota sekojoši:
Jau sen mani ir fascinējušas īpašas komandas, kas spēj darīt vairāk, nekā vidējā, pelēkā masa. Šādas komandas var novērot principā visās nozarēs: politikā, uzņēmējdarbībā, brīvprātīgo organizācijās, sportā, militārajā vidē u.c. Pirms vairāk kā sešiem gadiem sāku apzināti analizēt visdažādākos pētījumus par HPT fenomentu. Balstoties uz vairākiem pētījumiem, veicu nelielus eksperimentus savu programmu ietvaros. Daudzas lietas pateica priekšā pēdējo gadu nevienu nesaudzējošie notikumi globālajā vidē. Gabalu pa gabaliņam tika vāktas sīkas detaļas lielās mozaīkas izveidošanai. Tiem cilvēkiem, kuri uzsākuši spēli 2.līmenī, 0., vai 1., līmenis vairs nav saistošs.